Historie
Vranovký zámek je pro svou jedinečnost nazýván jako “Perla Podyjí“.
Původně strážní hrad byl zbudován na skalním ostrohu nad řekou Dyjí. Díky svému umístění odolal i obléhání švédů za třicetileté války.
Postupně byl hrad přestavěn na barokní zámek.
Nejvýznámnějšími majiteli panství byli Althannové, kteří se velkým dílem o přestavbu zasloužili. Autorem byl architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu.
Ke konci 18. století byl v okolí zámku vybudován lesopark, do kterého byly zasazeny kapličky, kříže, obelisky apod. Se zámkem úzce souvisí i provoz vranovské keramické továrny (1799-1882) v podzámčí. Zde se vyráběla proslulá vranovská kamenina typu wedgwood.
Od 19. století patřil zámek postupně polské šlechtě – Mniszkům a Stadnickým.
Po roce 1938 se zámek Vranov nad Dyjí stává součástí Hitlerovy říše. Po skončení II.světové války stát vranovský památkový objekt konfiskuje a zpřístupňuje veřejnosti.
Současnost
Státní zámek Vranov nad Dyjí je veřejnosti přístupný od začátku dubna do konce září (viz. informace o prohlídkách). K dispozici je několik prohlídkových okruhů, a to včetně vyhlídkového místa na strážní věži zámku.
Ve Vranovském zámku se tradičně konají i historické výstavy v kočárovně zámku. Další kulturní akce (koncerty, divadla…) zde probíhají v rámci vranovského kulturního léta a jsou doplněny i akcemi ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Velmi vyhledávaná je i možnost pořádání svatby na Vranovském zámku, Zájemci mohou mít svatbu jak s církevním obřadem, tak i svatbu občanskou.